هدف بازاریابی محتوا

هدف بازاریابی محتوا

تعریف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا تعاریف متعددی دارد و هر کسی از زاویه دید خود آن را تعریف می کند. از یک منظر می توان این گونه گفت که بازاریابی محتوا، ایجاد محتوایی است که پیامی مرتبط و جذاب یا چشم اندازی جالب را به مشتری ارائه می دهد که راه فروش را هموار می کند. این محتوا می تواند شامل متن، عکس، فایل صوتی یا فایل ویدئویی باشد. شاید این تعریف کمی انتزاعی به نظر برسد. اجازه بدهید کمی این تعریف را باز کنیم و در مورد برخی از عناصر موثر در بازاریابی محتوا صحبت کنیم تا شما بتوانید نگاه عمیق تری به آن داشته باشید.

مهم ترین ویژگی های محتوا

اولین ویژگی که محتوا باید داشته باشد این است که مخاطب را از جهاتی به حرکت در آورد. توجه کنید که از کلمه مخاطب استفاده کردیم و نه مشتری. مخاطبین در سطوح مختلفی قرار دارند. افرادی که در حال جستجو هستند اما در این لحظه هنوز آمادگی خرید را ندارند. بعضی از آن ها ممکن است هرگز در دایره بازار هدف ما قرار نگیرند اما کسانی را بشناسند که آن ها دقیقا بازار هدف ما هستند. مخاطبین با یکدیگر در تماس هستند. چه به شکل سنتی و چه به شکل حضور در شبکه های اجتماعی. بنابراین، بازاریابی محتوا باید کاری را برای آن مخاطب انجام دهد. باید آنها را به نوعی حرکت داد و این امر با جلب توجه مخاطب شروع می شود. صاحبان شرکت ها گمان می کنند که محصولات و خدمات آن ها برای مخاطبین بسیار جذاب است اما واقعیت این است که این کار شماست که به عنوان بازاریاب محتوا آن محصولات و خدمات را جذاب جلوه بدهید. در بین انبوه مطالب در فضای مجازی توجه مخاطب به سادگی جلب نمی شود بلکه شما باید آن را با تکنیک هایی به دست آورید. بعضی از مباحث برای مخاطبین کسل کننده محسوب می شوند. مثلا مطالب مربوط به حسابداری، دندانپزشکی و یا مهندسی مکانیک. اما اگر شما بتوانید با استفاده از داستان گویی آن محصولات و خدمات را به زندگی روزمره مخاطب گره بزنید آن گاه این مباحث نیز برای مخاطب جذاب خواهد شد. هر کاری که ما به عنوان انسان انجام می دهیم داستان های زیادی ایجاد می کند. شما باید به این داستان ها توجه کنید و به شکلی جذاب آن ها را برای مخاطبین خود بازگو کنید مخصوصا برای مباحثی که برای مردم کسل کننده به نظر می رسند. اگر محتوای شما به اندازه کافی خوب نباشد نمی تواند توجه مخاطب را جلب کند. به اندازه کافی خوب بودن یعنی چه؟ معیار ما برای خوب بودن محتوا چیست؟ اگر مردم آن را می خوانند، گوش می دهند، تماشا می کنند و با دیگران به اشتراک می گذارند، می توان گفت آن محتوا به اندازه کافی خوب است.

مهمترین ویژگی تولید کننده محتوا

برای این که بتوان محتوا ارزشمند تولید کرد اول باید در سازمان خود شخصی را بیابید که اشتیاق انجام این کار را داشته باشد. اگر تولید کننده محتوا خودش فاقد این اشتیاق باشد نمی تواند مخاطب را به شوق بیاورد. این شخص می تواند در واحد فروش یا پشتیبانی باشد. می تواند یکی از موسسین شرکت باشد یا حتی یکی از مشتریان وفادار شرکت. در اولین قدم شما باید آن شخص را پیدا کنید. تولید کننده محتوا باید در مورد همه چیزهایی که در سازمان اتفاق می افتد کنجکاو باشد. این دوره از مقالات کمک می کند تا شما به دید بهتری درباره تولید محتوا برسید. برای مشاهده درس بعد روی لینک درس بعدی کلیک کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

mihanroshd