چگونه برند حرفه ای خودمان را در فضای دیجیتال بسازیم؟

ساخت برند در فضای دیجیتال

نقش بازاریاب محتوا در ساخت برند

قبل از آن که به ساخت برند در فضای دیجیتال بپردازیم اجازه بدهید کمی درباره نقش بازاریاب محتوا در ساخت برند صحبت کنیم. در هر شرکتی بخش های متفاوتی وجود دارد. بخش مالی، بخش IT، بخش فروش و ... اما نقش بازاریاب محتوا کمی متفاوت است. در دنیای کامل، همه کارکنان با خلاقیت تمام در حال انجام کارهای خود هستند اما در این حالت هم خلاقیت بازاریاب محتوا کمی متفاوت است چرا که خلاقیت بازاریاب محتوا جلوی چشم مخاطبین است. در حقیقت بازاریاب محتوا با خلاقیت خود ویترین یک شرکت را می سازد. بازاریاب محتوا علاوه بر استعداد و توانایی به ویژگی خاص دیگری نیز نیازمند است و آن صدای فردی ویژه خود است. نوشتن محتوا مانند نوشتن رمان نیست، که ممکن است مدت طولانی کار کنید بدون اینکه آن کار را به کس دیگری نشان دهید. شما باید با سرعت مناسب محتوا تولید کنید. محتوا را جلوی چشم مخاطب قرار دهید. بعد از مشخص شدن بازخورد مخاطب، نتایج را تحلیل کنید. مسیر تولید محتواهای بعدی ممکن است با تحلیل بازخوردهای مخاطبین تغییر کند. حالا که برای تامین محتوا آماده هستید نیاز به یک ویترین دارید. در ادامه به توضیح مراحل ساخت برند در فضای دیجیتال می پردازیم.

ساخت برند در فضای دیجیتال

اولین گام ساخت برند در فضای دیجیتال این است که برای خود یک دامنه خریداری کنید. با توجه به این که ما در ایران زندگی می کنیم توصیه می کنم نام دامنه خود را با دو پسوند .ir و .com خریداری کنید. هر دو را داشته باشید که بعدا کسی نتواند از نام برند شما سو استفاده کند. در گام دوم برای خود یک وبسایت بالا بیاورید. می توانید از ورد پرس، جوملا یا دروپال استفاده کنید که خدمات فراوانی به شما می دهند. در گام سوم در اینستاگرام و فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی برای خود اکانت بسازید. مراقب باشید تمام فعالیت برند خود را در شبکه های اجتماعی محدود نکنید. شبکه های اجتماعی می آیند و می روند. شما باید در شبکه های اجتماعی جلوی چشم مخاطبان خود باشید اما نباید به آن ها وابسته باشید. شما باید از طریق شبکه های اجتماعی مخاطبان خود را به طرف سایت تان راهنمایی کنید. برند شما باید در دامنه شما زندگی و رشد کند چرا که سرنوشت شبکه های اجتماعی با توجه به تغییرات روزافزون آن ها مشخص نیست. حال وقت آن رسیده که مخاطب هدف خود را مشخص کنید و خودتان را جای آن بگذارید. ببینید آن ها چه انتظاری دارند و سعی کنید انتظار آن ها را در سایت خود برآورده کنید.

چگونه تاثیر سایت خود را افزایش دهیم؟

حال اجازه دهید به چند نکته برای داشتن سایتی موثر اشاره کنیم. امروزه تبلیغات کلیکی در سایت ها بسیار شده است. دارندگان سایت ها به دنبال راهی هستند تا از سایت خود، مبلغ کمی درآمد کسب کنند. برای همین تبلیغات سایر سایت ها را در سایت خود قرار می دهند تا از طریق کلیکی که مخاطب روی آن ها انجام می دهد اندکی پول به دست بیاورند. وقتی شخصی وارد سایت شما می شود نباید حواس او را پرت کنید. برند شما یک برند تبلیغاتی نیست. شما باید مخاطب را با محتوای خودتان سرگرم کنید. پس به عنوان نکته اول، لطفا از تبلیغ دیگران در سایت خود پرهیز کنید. نکته دوم این است که کمی روی طرح گرافیکی سایت خود کار کنید. طراحی زیبا و کاربردی می تواند کاری کند که مخاطب زمان بیشتری در سایت شما بماند. نکته سوم این که نمونه پروژه ها، خدمات و محصولاتی را که به دیگران عرضه کرده اید در سایت خود قرار دهید و در طول سالیان مدام این قسمت را به روزرسانی کنید. این کار در جلب اعتماد مخاطبین نقش بسزایی دارد. نکته چهارم در مورد امنیت سایت شماست. مدام آپدیت های امنیتی را آنجام دهید تا سایت شما توسط هکرها مورد حمله قرار نگیرد. محتوای سایت شماست. محتوای سایت شما در عین حال که باید حرفه ای و مثبت باشد، نباید کسل کننده باشد.

mihanroshd