ساختار محتوای موثر

ساختار محتوای موثر

ساختار محتوا

در مقاله هدف بازاریابی محتوا گفتیم که محتوای خوب دارای سه ویژگی است: اول آن که مخاطب را به حرکت در آورد. دوم آن که توجه مخاطب را جلب کند و سوم آن که در ذهن مخاطب جرقه ای بزند. این سه ویژگی برای خوب بودن یک محتوا کافیست اما برای موثر بودن آن خیر. محتوای موثر، به درک بهتر ایده های شما توسط مخاطبین کمک می کند. وقتی مخاطبین بهتر ایده های شما را درک کنند راحت تر آن ها را با دوستان خود به اشتراک می گذارند. در این مقاله قصد داریم نگاهی اجمالی به ساختار محتوا بیاندازیم. در این مقاله درباره عنوان محتوا، بدنه محتوا و Call to action (اقدام مطلوب) مطالبی را به اختصار بیان می کنیم. البته در مقالات بعدی بسیار عمیق تر، ساختار محتوا را بررسی خواهیم کرد. شما با خواندن این سری از مقالات قادر خواهید بود تا مهارت های خود را به عنوان بازاریاب محتوا ارتقا دهید.

انتخاب عنوان مناسب برای محتوا

اولین چیزی که تاثیر زیادی برای جلب توجه آنی مخاطب دارد عنوان محتواست. انتخاب عنوان مناسب برای محتوا یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای محتوای خود انجام دهید. برای جلب توجه مخاطب در کسری از ثانیه شما باید عنوان مناسبی برای محتوا خود انتخاب کنید.

بدنه محتوا

بعد از انتخاب عنوان چند جمله اول متن شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که چند جمله اول باید کششی در مخاطب ایجاد کنند که خواندن مطلب را با کمال میل ادامه دهد. شما باید مخاطب را با یک داستان، با شوخ طبعی و یا یک واقعیت جالب درگیر کنید. در عین حال محتوای شما باید دارای اطلاعات مفیدی باشد که مشکلی را که مخاطب با آن درگیر است حل کند. کمی به نوع محتوایی که در مجلات چاپی یا اینترنتی می خوانید فکر کنید. این نوع محتوا را مردم دوباره می خوانند، یا تماشا می کنند یا به آن گوش می دهند، زیرا آنها به موضوع علاقه مند هستند و می خواهند درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنند. محتوای مؤثر به طور معمول روی نکته ای متمرکز است. در حقیقت محتوا تلاش می کند تا آن نکته را به مخاطبین آموزش دهد. محتوا با آموزشی که به مخاطب می دهد راه را برای خرید مخاطب هموار می کند.

Call to action (اقدام مطلوب)

هر محتوا باید Call to action (اقدام مطلوب) خود را به طور واضح بیان کند. اقدام مطلوب در کسب و کارهای مختلف، معانی متفاوتی دارد. مثلا گاهی از مخاطب خواسته می شود که اگر از محتوا خوشش آمده است می تواند فرمی را پر کند تا در خبرنامه عضو شود. گاهی می تواند به معنای خرید باشد که مثلا بعد از این که داستان مربوط به محصول یا خدمات را شنید کلیک کند تا به صفحه خرید محصول برود. گاهی باید فقط شماره تماس خود را ثبت کند تا کارشناسان با او تماس بگیرند. Call to action (اقدام مطلوب) برای مخاطبان به زبان ساده توضیح می دهد که چگونه قدم بعدی را بردارند. تصور نکنید که قدم بعدی برای مخاطبان شما کاملا مشخص است. به عنوان یک بازاریاب، این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید که Call to action مناسبی در محتوا وجود دارد.

مقالات بعدی را از دست ندهید چرا که در مقالات بعدی، بحثی مفصل درباره استراتژی محتوا خواهیم داشت.

mihanroshd