آشنایی با الگوریتم های گوگل

آشنایی با الگوریتم های گوگل

الگوریتم های موتورهای جستجو

الگوریتم های موتورهای جستجو مدام در حال به روز رسانی هستند. بسیاری از این به روزرسانی ها جزیی هستند. ما در این جا می خواهیم درباره الگوریتم هایی صحبت کنیم که بیشترین تاثیر را روی رتبه بندی نتایج در گوگل دارند. هر چند که این جا بحث بیشتر درباره گوگل است اما همه موتورهای جستجو در تلاش هستند تا مرتبط ترین نتایج مربوط به عبارت جستجو شده را به کاربران خود نشان دهند. علاوه بر رتبه بندی نتایج مربط زمان پاسخگویی موتورهای جستجو هم بسیار مهم است. نباید نشان دادن نتایج کلی وقت از کاربر را تلف کند. هر بار که یک جستجو انجام می شود، لیستی از نتایج ارگانیک و همچنین نتایج پولی(تبلیغات گوگلی) نمایش داده می شود. هرچه جستجوهای بیشتری در موتور جستجو انجام شود، افراد بیشتری برای خرید فضای تبلیغاتی به آن موتور جستجو جذب می شوند. این بدان معنی است که اگر به عنوان مثال گوگل فقط تبلیغات را به جای نتایج ارگانیک نشان می داد، کاربران به زودی از نتایج ارائه شده توسط گوگل خسته می شدند و به سراغ موتور جستجوی دیگری می رفتند. موتورهای جستجو برای آن که کاربران را به مخاطبین وفادار خود تبدیل کنند باید ترکیبی مناسب از نتایج ارگانیک و تبلیغات را به آن ها نشان دهند. موتورهای جستجو از الگوریتم های خود استفاده می کنند تا نتایج سودمند و مرتبط با عبارت هایی که کاربران جستجو می کنند را در نتایج ارگانیک خود نشان دهند تا رضایت آن ها هر چه بیشتر جلب کنند. الگوریتم ها کیفیت یک وب سایت، موضوع آن و این که باید برای چه عبارت هایی در نتایج نشان داده شوند را تعیین می کنند. این که برای هر عبارت کدام صفحه سایت در چه جایگاهی از نتایج باشد را نیز الگوریتم ها تعیین می کنند. الگوریتم های مختلف زیادی وجود دارد، و آنها صدها عامل مختلف در وب سایت شما و وب سایت های مرتبط با شما را بررسی می کنند.

به عنوان سئوکار، وظیفه ما این است که تعیین کنیم الگوریتمها روی چه عواملی تمرکز می کنند، بنابراین می توانیم یک وب سایت را برای رسیدن به آن معیارها بهینه کنیم. سالها مطالعه موتورهای جستجو و انجام تست ها باعث شده تا ما برخی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر وب سایت ها و نحوه رتبه بندی آن ها را درک کنیم. البته لازم به ذکر است که برخی از این عوامل هنوز هم مورد بحث و گمانه زنی قرار دارند. موز که یک جامعه از سئوکاران را گرد هم آورده و ابزارهایی را در اختیار آن ها قرار می دهد هر ساله لیستی از آنچه آنها فکر می کنند عوامل برتر رتبه آن سال است، فراهم می کند. این لیست و مقالات مرتبط با آن می تواند دید مناسبی راجع به آنچه در سئو در حال تغییر است به شما بدهد. می تواند به شما کمک کند تا بدانید بهتر است روی چه عواملی بیشتر تمرکز کنید.

به روز رسانی الگوریتم های گوگل

ما می دانیم که گوگل بیش از ۲۰۰ عامل رتبه بندی مختلف را برای درک و رتبه بندی یک وب سایت استفاده می کند. علاوه بر آن، می دانیم که هر روز، این الگوریتم ها به روزرسانی می شوند. این به روز رسانی ها در اغلب موارد بسیار جزیی هستند و به طور مستقیم وب سایت شما را تحت تأثیر قرار نمی دهند ، اما مهم است بدانید که الگوریتم های گوگل دائما در حال تغییر هستند، تا بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهید. در یک سال بیش از ۵۰۰ بروزرسانی در الگوریتم ها انجام می شود. از آنجا که به روزرسانی های زیادی وجود دارد ، ما باید مدام به روز باشیم تا متوجه این تغییرات و چگونگی تأثیرگذاری آنها در نتایج جستجو شویم. گوگل تنها درصد کمی از به روزرسانی های الگوریم های خود را به طور رسمی اعلام می کند. به طور کلی، گوگل درباره آنچه که دقیقا در الگوریتم هایش اتفاق می افتد صحبتی نمی کند و فقط به کلیات اشاره می کند. دلیل آن هم مشخص است گوگل نمی خواهد شما برای او مقاله تولید کنید. او می خواهد شما برای کاربران محتوا تولید کنید. شما باید خودتان را مدام بگذارید به جای کاربران و ببنید آن ها برای عبارتی که جستجو می کنند به دنبال چه چیزی هستند. الگوریتم های گوگل روز به روز بیشتر به کاربران انسانی شبیه می شوند. با این حال تا روزی که الگوریتم های گوگل کاملا رفتار انسانی داشته باشند هنوز زمان داریم. تا آن روز شما علاوه بر آن که باید مخاطب خود را در نظر بگیرید باید بدانید که چگونه به موتور جستجو حالی کنید که مطلب چیست و برای چه کسانی می تواند مفید باشد. بنابراین اگاه بودن از تغییرات الگوریتم ها بسیار مهم است. گاهی این تغییرات موجب می شوند تا شما هم تغییراتی در وب سایت خود بدهید.

یکی از راه های هوشیاری در مورد تغییرات احتمالی در الگوریتم ها، از طریق ابزاری است که Moz ایجاد کرده است. این ابزار MozCast نام دارد و گزارشی را نشان می دهد که تلاطم در الگوریتم را در طی یک دوره زمانی نشان می دهد. تلاطم با مطالعه نوسانات رتبه بندی اندازه گیری می شود. هر زمان که متوجه تغییرات بزرگی در رتبه بندی یا ترافیک خود شدید، ایده خوبی است که MozCast را بررسی کنید تا ببینید که آیا وب مسترهای دیگر نیز مسائل مشابهی را تجربه کرده اند یا خیر. بهترین روش این است که ببینیم در گذشته چه نوع بروزرسانی رخ داده است و در نظر بگیرید که هدف نهایی گوگل از این به روز رسانی ها چیست. سپس می توانید وب سایت خود را به شکلی بهینه کنید که در گذر زمان کمترین نوسان را داشته باشد. وگرنه ممکن است گاهی بعد از به روز رسانی الگوریتم ها وب سایت شما جریمه شود.

اصول کلی سئو

در این جا می خواهیم به چند نکته کلی درباره اصول سئو اشاره کنیم هر چند که در مقالات بعدی جزییات بیشتری را درباره الگوریتم های گوگل خواهیم گفت. اولین و بهترین کار این است که اطمینان حاصل کنید که محتوای با کیفیت بالا به خصوص در صفحه اصلی خود قرار داده اید. این امر به کاربران کمک می کند بلافاصله درک کنند که وب سایت شما در مورد چیست و چگونه می تواند نیازهای آنها را برآورده کند. همچنین صفحه اصلی شما صفحه ای است که بیشترین امتیاز را در وب سایت شما کسب می کند و نقش پر رنگی در رتبه بندی سایر صفحات سایت شما در موتورهای جستجو دارد. ارائه اطلاعات به کاربران بسیار مهم است، اما به همان اندازه مهم است که موتورهای جستجو بدانند سایت شما درمورد چه چیزی است و آن را به ترتیب مناسب رتبه بندی کند. محتوا در صفحه اصلی شما می تواند به موتورهای جستجو کمک کند.

کار مهم دیگر گرفتن بک لینک از سایت های دیگران است. بعدا در مورد ساخت لینک با جزئیات بیشتری بحث خواهیم کرد. اما به طور خلاصه هر چه لینک های باکیفیت تری از سایت های دیگر داشته باشید، قدرت صفحات سایت شما بیشتر خواهد شد.

عامل مهم دیگر اطمینان از در دسترس بودن سایت شما برای کاربران و موتورهای جستجو مهم است. برخی وب سایت ها به شکلی کدگذاری شده اند که در آن کاربران می توانند محتوا را ببینند اما موتورهای جستجو نمی توانند. این که وبسایت شما از منظر کاربرا و موتور جستجو متفاو باشد نوعی از پنهانکاری محسوب می شود و می تواند منجر به مجازات شود. وب سایت شما باید از دید کاربر و از منظر موتور جستجو یکسان و ارزشمند باشد. هر چند که تجربه کاربر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مورد دیگر این که سایت شما باید یک سلسله مراتب واضح داشته باشید. اگر وب سایت شما به شکلی ساخته شده باشد که پیدا کردن صفحات داخلی مشکل باشد، یا درک موضوع در بخش های مختلف وب سایت شما دشوار باشد، این امر منجر به یک تجربه کاربری ضعیف می شود. در عین حال ربات ها نیز در حین ایندکس کردن صفحات مختلف سایت شما با مشکل رو به رو می شوند.

به یاد داشته باشید این موارد را گوگل به عنوان مهم ترین موارد برای عموم منتشر کرده است. آنها جزئیات الگوریتم های خود را کاملاً مخفی نگه می دارند. این برای جلوگیری از تخلفات افراد سودجو است. آن ها مدام در تلاش هستند تا برای عبارت های مختلف اما بی ربط در نتایج ارگانیک گوگل حضور داشته باشند که این امر به اعتماد کاربرانی که در گوگل جستجو می کنند لطمه وارد می کند.

mihanroshd